Původní název: Dalkomhan Insaeng (2005) Země: Južná Kórea Režie: Kim Ji-woon Obsadzení: Lee Byung-heon, Sin Min-ah, Kim Roi-ha, Kim Young-cheol, Hwang Yeong-min CSFD / IMDB / Hancine |
Kórejská kinematografia je známa tým, že rozostruje hranice medzi žánrami. Žánre sa miešajú, prelínajú, v jednej chvíli obrazovkou otriasajú mohutné explózie, ochvíľu strieka krv a v zápätí už vyťahujeme papierové vreckovky, aby sme si utreli slzy dojatia. Mixovanie žánrov sa stalo jedným z charakteristických prvkov juhokórejskej kinematografie. Samozrejme, nieje pravidlo, že film bude dobrý len kôli tomu, že v sebe spája materiál, z ktorého by sa v iných krajinách natočili filmy štyri. A hlavne teraz, z odstupom času, keď haló okolo kórejského filmu utíchlo, môžeme vidieť, ktoré filmy sú naozaj kvalitné. A Bittersweet Life je jeden z nich.




Život gangstera je je naplnený pohodlím, ale aj veľkými kompromismi. Môže si dvoliť značkové obleky, drahý nábytok a luxusné autá, no stále je podriadený hlave rodiny. Slovo šéfa je sväté a neexistuje nič čo by bolo nadradené. Jedna chyba môže spôsobiť, že roky tvrdej práce sú v momente v ťahu. A Sun-Woo sa dostal už skutočne ďaleko. Boss mafie si ho zobral pod svoje ochranné krídla ešte ako malého sirotu a on sa mu za to odvďačil bezmedznou oddanosťou. Sun-Woo odovzdal mafii celý svoj život a zo súkromia mu zostali len prebdené noci v prázdnom byte. V práci tvrdý a neoblomný profesionál, doma človek, ktorý okrem svojho luxusu nič nemá. Čo by sa však stalo, keby jeho zanedbané srdce pohladila láska ? Čo by sa stalo, keby zdroj tohto hrejivého pocitu bola osoba spojená s jeho šéfom ? Čoho by bol Sun-Woo schopný ?
A Bittersweet Life nieje film komplikovaný, no v tom sa skrýva jeho krása. Kim Ji-woon natočil drsný film z gangsterského prostredia, kde sa nešetrí nešetrí krvou ani olovom a ľudský život je krehký ako plameň sviečky. No film má aj druhú rovinu a tá je omnoho umiernenejšia, ba až komorná a napriek tomu, že film sa dá nekompromisne označiť ako akčný, hlavná postava tu dostala skutočne veľa priestoru a mlčanlivé scény plné audiovizuálnej poetiky vám ponúknu možnosť vstúpiť do Sun-Wooovych myšlienok a pocitov.
Nekompromisný úvod vám prestaví Sun-Wooa ako tvrdého bodyguarda, ktorý bez mihnutia oka v parádnom akčnom výstupe spacifikuje nepohodlných zákazníkov nočného baru. Je predstavený ako muž, ktorý ma u všetkých veľký rešpekt a on si je toho nanajvýš vedomý a podľa toho sa aj správa. Má povesť človeka, ktorý rýchlo vyrieši každý problém, boss si toho náležite cení a má k nemu veľmi dôverný vzťah. Sun-Wooova však nemá rád každý, pretože na svoj nízky vek sa k ostatným členom rodiny správa veľmi arogantne. Avšak kôli dobrému vzťahu ktorý prechováva s bossom si naň nikto nemôže dovoľiť. Tento vzťah prerastie až do toho, že boss dá Sun-Wooovi veľmi netradičnú úlohu. Stretáva sa s veľmi mladou ženou, ktorú však upodozrieva, že je v kontakte s nejakým mladíkom. Sun-Woo má za úlohu túto ženu špehovať a zistiť, či naozaj bossovi zahýba. Následný sled udalostí naberie smer, ktorý Sun-Wooovi zmení celý život a postaví ho do situácie, v ktorej by sa netúžil ocitnúť zrejme nikto. Ako sa hovorí, po rýchlom výstupe nasleduje strmý pád. A tento pád má len jednu konečnú zastávku.
“Ako sa to vlastne všetko stalo?”, pýta sa Sun-Woo sám seba, keď sa pozerá na svoju skrvavenú tvár v zrkadle pred tým ako sa to chystá rozbaliť v zdrcujúcom finále podmazanom parádnou westernovou muzikou. Odpovede na túto a aj ďalšie otázky, ktoré sú vo filme položené si musí nájsť divák sám. Odpoveďe nájdete v scénach bez slov, nájdete ich v hudbe, pocitoch, nájdete ich v Sun-Wooovych nevyslovených myšlienkach. A popri hľadaní odpovedí vás bude baviť skvelá akcia v podobe drsných kontaktných súbojov, Hong Kongské prestrelky, nadherný audiovizuál, skvelé herecké výkony a čierno-čierny humor, ktorý je už len čerešničkou na torte.
Film nezaprie inšpiráciu v Mellvilovej noirovej kriminálke Le Samourai, no to je len pozitívum a každý milovník noirových príbehov si určite zmlsne.
Ak máte radi ázijský film, A Bittersweet life je pre vás povinnosťou, nehľadiac na to, či máte radi kontaktné súboje, Johna Woo, romantické filmy, drsné gangsterky, alebo drámy. Je tu z každého trošku a je to namixované naozaj veľmi, veľmi impresívnym spôsobom.
Trailer:
ladynka si myslí… | ||
V Bittersweet life jsem dřív viděla takového nechtěného mladšího bratříčka Oldboye. Motiv křivdy a následné pomsty mi jasně ukazoval na Parkův film. Navíc mě dráždily dvě odlišně pojaté poloviny. Působily na mě nevyváženě. Jenže nelze srovnávat nesrovnatelné. Právě další sledovaní mě utvrdilo v tom, že Bittersweet life funguje díky své jednoduché struktuře s vysokým účinkem na diváka. V první půli vede dramatická linka, rozvíjí se vztahy, náhledneme do soukromí hlavní postavy a jejích myšlenek. Stupňuje se napětí, konflikt vrcholí. Vztahy jsou jasné, víme, o co komu jde, víc není potřeba. Příchází ke slovu akce. Drsná, krvavá ale stylová a ještě skvěle gradující… Co víc si přát. |