19 augusta, 2008

Umenie Wing Chun vo filme


Fanúšikov Kung Fu filmov je veľa, no nie všetci vedia, že bojové techniky a choreografie, ktoré s takou radosťou vo filmoch sledujú, sú často pomerne verným obrazom techník skutočných. Za tými jednoduchými príbehmi skrýva veľká drina a netušená detailnosť ktorá kung fu filmom pridáva veľkú hodnotu. Rôznych druhov a odvetví Kung Fu je pomerne veľa (Tai Chi Chuan, Hung Gar, Bagua...), no práve Wing Chun je jeden z tých s najzauímavejšou históriou a bohatou filmovou prezentáciou.

Čo je to Wing Chun ?

Wing chun je jedna z najpopulárnejších odnoží Kung Fu, ktorej korene siahajú na prelom 16. a 17. storočia. Ide o druh agresívneho boja na blízku vzdialenosť, kde počet pohybov je eliminovaný len na tie najefektívnejšie, napr. blok a úder nie sú rozdelené do dvoch pohybov, ale spájajú sa v jednom. Pri tréningu sa používa známy "wooden dummy" (drevený panák).

História

Vznik a história tohto umenia má viac verzií, ktoré sa mnohokrát zásadne líšia. Toto stručné zhrnutie obsahuje informácie s viacerých verzií a tak, ako historické udalosťi zahrnuje aj nepodložené dohady. Čitateľ by mal zobrať na vedomie aj to, že toto zhrnutie je zamerané len na hlavnú, tzv. Ip Manovu líniu.

Ako už bolo povedané, vznik tohto umenia sa datuje niekedy na prelome 16. a 17. storočia, na pozadí konfliktu dynastií Qing a Ming. Shaolinský chrám bol ako spoločenstvo priklonený k znovunastoleniu Ming a stal sa tak miestom, kde shaolinskí mnísi trénovali v bojových umeniach tých, ktorí sa stavali Qing na odpor. A keďže potrebná doba k dokonalému zvládnutiu kung fu bola 15 rokov (a viac), poprední majstri sa rozhodli, že vyvinú techniku, ktorej zvládnutie potrvá o polovicu menej a stane sa tak akousi ultimátnou zbraňou. Pred tým, než sa však novo vyvinutá technika stačila uplatniť v praxi, shaolinskýchrám bol zradený a následne vypálený.

Hovorí sa, že Wing Chun je jediným umením, ktorého zakladateľom je žena. Ng Mui bola jedna z tých šťastlivcov, ktorej sa podarilo z chrámu včas uniknúť do hôr. Ng Mui bola svedkom súboja hada a bociana a túto skúsenosť využila na zdokonalenie toho, čo sa už stihla naučiť v shaoline. Novo vyvinutú techniku potom naučila mladú dievčinu Yim Wing Chun. O ruku Yim Wing Chun mal záujem miestny vojvodca a jediný spôsob, ako si nevziať za muža jeho, ale svojho milovaného Leung Bok Choa, bolo poraziť ho vo vzájomnom súboji. To sa jej nakoniec aj podarilo a Ng Mui po nej pomenovala toto umenie, Wing Chun - Nikdy nekončiaca jar. Mladá Yim potom mala spolu so svojim manželom rozšíriť Wing Chun medzi ďalśích ĺudí.

Ak by sme sa však mali v histórii posunúť ďalej, musíme znova nadviazať na zničenie shaolinského chrámu. Shaolinskí učni, ktorím sa podarilo uniknúť, sformovali odboj, ktorý maskovali ako kočovné divadlo čínskej opery zvané Red Boat Opera (divadlo sa po krajine presúvalo po riekach na velkej červenej lodi). Shaolinskí učni - prívrženci Ming, tak často krát operné predstavenia využívali na tiché vraždy príslušníkov Qing. Lídri tejto rebelskej skupiny boli jemný Leung Yee Tai (hrajúci v opere ženské postavy) a zavalitý Wong Wah Bo - obaja majstri Wing Chun (obaja boli učnami Leung Bok Choa, ktorý sa umenie naučil od svojej manželky Yim Wing Chun). V tomto období sa do tohto umenia dostali aj zbrane a to konkrétne The butterfly knives a The six-and-a-half point pole (kôli nepresnostiam ponechávam radšej anglické názvy zbraní)Pôsobiskom majstrov Wing Chun sa potom na dlhú dobu stalo mestečko Foshan. Leung Jan sa stal ďalším následovníkom Wing Chun, potom ako sa stal učňom majstrov Leung Yee Taia a Wong Wah Boa. Leung Jan bol vo Foshane preslávený nielen ako majster bojových umení, ale aj ako skvelý lekár. Jeho nasledovníkom sa stal jeho syn Leung Bik (ktorý neskôr odišiel študovať do Hong Kongu) a dalším jeho učňom bol aj Chan Wah Shun. Posledným študentom Chan Wah Shuna bol Ip Man (+ 1972). Chan Wah Shun však kôli úmrtiu nedokončil jeho výcvik. Ip Man odišiel študovať do Hong Kongu, kde stretol Leung Bika, ktorý dokončil jeho vícvik. Hovorí sa, že Leung Bik porazil Ip Mana v súboji a ten až potom zistil, že Leung Bik je synom velmajstra Wing Chun - Leung Jana. Iný príbeh dokonca hovorí, že Ip Mana porazila Bikova neter a po potupnej porážke sa stal študentom Leung Bika. Po dokončení štúdií a tréningu sa Ip Man vrátil do Číny, do rodnej dedinky Foshan, kde pracoval ako policajt až do príchodu komunistov na konci štyridsiatych rokov, keď kôli zabitiu človeka pri výkone služby bol nútený utiecť späť do Hong Kongu. Stratil tak vybudované postavenie a všetko čo mu zostalo bolo umenie Wing Chun. A tým smerom sa aj vybral. Po nejakej dobe sa mu podarilo založiť školu a jeho študenti Wing Chun preslávili či už na rôznych turnajoch, alebo pri konfliktoch s ďalšími školami Kung Fu. Wing Chun sa pomaly začalo rozširovať a dnes sú školy Wing Chun po celom svete. Dokonca aj na Slovensku a Čechách :). A nemôžme zabudnúť na to, že jedným z posledných Ip Manových študentov nebol nikto iný ako Bruce Lee. Ale to už je iný príbeh. Pravda však je, že Wing Chun sa stal jedným zo základných kameňov Bruceovho umenia Jeet Kune Do.
Wing Chun filmy

A to sa dostávame už k tej zábavnejšej časti. História Wing Chun je celkom podrobne zachytená aj na filmovom plátne a aj keď každý film si skresľuje fakty podľa svojej potreby, môžete sa touto cestou zoznámiť s najdôležitejšími postavami ktoré v histórii figurovali a v neposlednej rade aj s bojovym umenim Wing Chun samotným.

- Zničenie shaolinského chrámu je námetom nespočetného množstva kung fu filmov a preto by ich bolo zbytočné vypisovať. Ak by som však mal vybrať jeden príklad za všetky, bol by to film Executioners from shaolin, ktorý síce so samotným Wing Chun nieje priamo spojený (naopak rozpráva príbeh vzniku štýlu Tiger and Crane), ale mimo samotného vypálenia shaolinského chrámu opisuje aj putovanie rebelov v prestrojení za Red Boat Operu. A to krásnym výpravným spôsobom.

- Wing chun (1994)


Hlavnou postavou tohto filmu je slávna Yim Wing Chun (Michelle Yeoh) a v malej úlohe sa objaví aj je učiteľka Ng Mui (Pei-Pei Cheng). Príbeh však neopisuje samotnú legendu, ktorá hovorí o tom ako Ng Mui pomôže Yim Wing Chun zabrániť nechcenému sňatku, ale dejovo tieto udalosti akoby nasleduje.
- The Prodigal Son (1983)

Do krásnych detailov rozvedený príbeh o tom, ako mladý Leung Jan (Yuen Biao) nastúpi do učenia k majstrom Leung Yee Tai a Wong Wah Bo. Obaja títo majstri presne zodpovedajú svojim historickým predlohám. Zženštelý Leung Yee Tai v podaní Lam Chin Yinga (Leung Jan si z počiatku myslí, že Leung Yee Tai je žena, pretože pri ich prvom stretnutí ho vidí stvárňovať jednu z jeho ženských úloh v Čínskej opere). Wong Wah Boa skvelo stvárnil Sammo Hung. Tréningové a bojové scéný sú strhujúcou demonštráciou Wing Chun ako bojového umenia orientujúceho sa na veľmi blízku vzdialenosť.


Výborný seriálový počin, ktorý je voľným pokraćovaním filmu The Prodigal Son. Yuen Biao a Sammo Hung tu si strihli znova tie isté postavy a je to o to pôsobivejšie, že v daka dlhoročnému odstupu týchto dvoch projektov nezostarli nielen filmové postavy, ale aj herci samotní. Treba brať samozrejme ohľad na to, že seriál je doplnený o veľa fiktívnych udalostí a postáv, no stále je to projekt, ktorý pekne približuje mnohé postavy a skutočné fakty, tak aj samotné umenie Wing Chun. Seriál sa zameriava predovšetkým na Leunga Jan a hlavnou náplňou je akési hľadanie následovníka Wing Chun. A tými nasledovníkmi sa stanú, tak ako hovorí história, Leung Bik (Nicolas Tse) a Chang Wah Shun (Philip Ng).


Tento film som síce nevidel, ale hlavnou postavou je znova obľúbený Leung Jan (Melvin Wong) a zaujímavým faktom je, že na choreografii sa podieľal skutočný majster Winch Chun - Wiliam Cheung, ktorý je jeden z najslávnejších Ip Manových študentov.

Ďalśí skvelý počin Samma Hunga na tému Wing Chun. Príbehovo omnoho jednoduchšie ako jeho novší Prodigal son, no ako demonštrácia Wing Chun vinikajúce. Co sa týka histórie, vo filme budete svedkami, ako majster Leung Jan (Leung Kar Yan) berie do učenia Chang Wah Shuna (Cassanova Wong). A práve tréningové sekvencie (za hodného používania wooden dummy), sú tým, kde si Wing Chun užijete najviac a v najpresnejšej podobe.


Tento snímok zaraďujem do výberu len kôli úvodnej scéne, kde Bruce Lee (Bruce Li) trénuje Wing Chun so svojim majstrom Ip Manom. Inak je to film, ktorý sa dá odporučiť iba skalným fanúškom Brucea Leeho.

- Ip Man (2008)

Film, ktorý ešte len čaká na svoje uvedenie do kín. Pôjde ale o majstrovu biografiu, samozrejme prispôsobenú požiadavkám moderného Hong Kongského filmu. Ip Mana stvárni Donnie Yen.


Ak sa v budúcnosti objavia dalšie snímky, ktoré sú spojené s umením Wing Chun (alebo objavím nejaký starší film, o ktorom som nevedel), do tohto výberu ich samozrejme zaradím.